Mediace
Mediace je technika řešení sporů za pomoci prostředníka – mediátora. Jde o alternativní způsob řešení konfliktu, který plně zapojuje strany do procesu řešení a usnadňuje komunikaci mezi znesvářenými stranami.
Mediací vás provede Mgr. Eva Jandová, mediátorka zapsaná na seznamu mediátorů vedeném Ministerstvem spravedlnosti ČR.

Co je mediace
Mediace je proces, který nabízí vyřešit spor s vynecháním soudu. Je vhodná pro řešení občanskoprávních, rodinných, pracovních, obchodních, spotřebitelských či sousedských sporů.
Je ideálním řešením v případě, kdy stranám záleží na urovnání vzájemných vztahů a následné spolupráci či soužití. Během mediace si strany ujasní potřeby, očekávání a zájmy své i druhé strany.
Kdo je mediátor
Mediátor provází strany ve sporu procesem mediace. Mediátor je vždy nezávislý, nestranný a zachovává mlčenlivost o všech skutečnostech, které se v rámci mediace dozví.
Mediátor spor nerozhoduje, ani nenavrhuje stranám řešení. Je prostředníkem, který stranám pomáhá, aby si vzájemně naslouchaly, porozuměly a byly schopny spolu otevřeně mluvit a nalézat společná řešení.
Proč volit alternativní způsob
Výhody mediace
Naším cílem je zprostředkovat mediaci tak kvalitně, aby znesvářené strany došly k výsledku ideálně bez negativních emocí. To je možné i díky tomu, že mediace nabízí určité výhody oproti soudnímu řešení.
Dobrovolnost
Mediace je dobrovolná. Mediace se zahajuje pouze za souhlasu obou stran a strany mohou mediaci kdykoliv ukončit.
Důvěra
Mediace je důvěrná. Všichni zúčastnění zachovávají mlčenlivost. Získané informace nelze použít v následném soudním sporu.
Rychlejší a levnější
Mediace je rychlejší a levnější řešení sporu než jeho řešení soudní cestou. Mediace je otázkou dnů či týdnů. V mediaci platí strany pouze mediátora a to obvykle napůl.
Kontrola nad výsledkem
Strany samy rozhodují, jaký bude výsledek sporu i díky tomu, že mají plnou kontrolu nad procesem mediace. Oproti tomu soud rozhoduje autoritativně a strany nemohou výsledek ovlivnit.
Neformálnost a bezpečnost
Mediace probíhá neformálním způsobem a v bezpečném prostředí. Neočekávají se předepsané formality, mediaci není přítomen nikdo další kromě stran a mediátora.
Úspěšnost výsledné dohody
Pravděpodobnost, že se strany během mediace dohodnou, je vysoká. Dohodu uzavírají strany ze své vůle, obvykle je proto mezi stranami dodržována spíše než rozhodnutí soudu.
Jaký je postup
Základní pravidla mediace
K mediaci přistoupují strany ze své vlastní vůle, nebo na základě soudního nařízení. V případě soudem nařízené mediace stanoví soud v již zahájeném řízení první setkání s mediátorem v rozsahu tří hodin. Po jeho absolvování se strany rozhodnou, zda chtějí v mediaci pokračovat, či zda má spor rozhodnout soud.
Mediace probíhá na mediačním sezení, které trvá obvykle tři hodiny. Většinou je potřeba více takových sezení. Strany a mediátor se o jejich uskutečnění domlouvají dle potřeby. V mediačním procesu může mít každá ze stran i svého advokáta, nicméně přítomnost stran na mediačním sezení je bezpodmínečná.
CENA
Kolik stojí mediace
Odměna a náhrada nákladů mediátora je upravena v ustanoveních § 10 zákona 202/2012 Sb., O mediaci a v § 15 prováděcí vyhlášky č. 277/2012 Sb. Odměna mediátora je smluvní a stanovuje se hodinově.
Obvykle trvá mediační sezení nejdéle 3 hodiny.
Výše smluvní odměny za naše služby v oblasti mediace činí 1 200 Kč/hod. Částku hradí zpravidla strany rovným dílem, tedy každá strana 600 Kč/hod.
U mediace nařízené soudem hradí účastníci 400 Kč/hod, a to opět rovným dílem, každá strana 200 Kč/hod. Tato sazba se týká prvního setkání. Pokud se strany rozhodnou v mediaci pokračovat, je nadále odměna mediátora smluvní, viz výš.
POTŘEBUJETE POMOCI?
Neváhejte se na nás obrátit, pomůžeme Vám
Jsme Vám plně k dispozici osobně, on-line, telefonicky, zkrátka tak, jak je to pro Vás nejpohodlnější.